środa, 14 sierpnia 2019

Alvin Schwartz - "Upiorne opowieści po zmroku", tom 1

Data premiery: 9 sierpień 2019
Kategoria: opowieści grozy
ISBN: 9788381166997
Oprawa: twarda
Format: 140x205
Ilość stron: 140
Cena detaliczna: 29,90 zł
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

 Na podstawie "Upiornych opowieści po zmroku" powstała ekranizacja, która nie dalej jak tydzień temu zagościła w kinach. Okazuje się, że reżyser André Øvredal podjął się niełatwego zadania. Spodziewać by się mogło, że na podstawie zbioru opowiadań grozy nie będzie to trudne, jednak ten zbiór okazuje się... inny. 

Sugerując się opisem, spodziewałem się opowieści pełnych grozy, strachu i zaskoczenia. Tymczasem okazało się, że są to krótkie opowiastki, czasami także piosenki, które można by opowiedzieć wieczorem przy ognisku. Książka nawet sugeruje, w którym momencie opowiadający powinien krzyknąć swoje "Aaaaaach!", w celu wystraszenia słuchaczy. Jak sam autor pisze we wstępie, tych opowieści powinno się słuchać, a nie czytać. 

Powiedziałbym, że to opowiastki dla dzieci na dobranoc, gdyby nie tematyka. Pełno tutaj gnijących, rozpadających się ciał, jęczących zjaw i robali zajadających ze smakiem ludzkie wnętrzności. Z jednej strony nieco infantylne dla dorosłego odbiorcy, który raczej się nie przestraszy, z drugiej jednak niekoniecznie odpowiednie dla dzieci. Dla kogo zatem? Myślę, że dla młodzieży. 

Patrząc na filmową okładkę i czytając opis zdecydowanie spodziewamy się czegoś innego, głębszego. Dostajemy zbiór opowiastek, które mają wielki potencjał, gdyby nie został zmarnowany poprzez niedomówienia i wtrącenia typu:

w tym momencie odpowiadający rzuca się w stronę jednego ze słuchaczy krzycząc Aaaaaach!

O tyle dobrze, że jest to pozycja praktycznie na jeden wieczór, gdyż opowiastki są naprawdę krótkie. Na uwagę zasługują ilustracje, które są klimatyczne i wesołe mimo swojej mroczności. 

Przeczytać mimo wszystko warto, bo opowieści mają spory potencjał do rozwinięcia. Być może kogoś zainspirują i powstanie z tego naprawdę mroczne opowiadanie, w sam raz na wieczorne ognisko, na które mamy jeszcze sezon. Zbiór oceniam na 6/10, bo w zasadzie przez tą godzinę, którą musiałem poświęcić na przeczytanie go, nie poczułem znudzenia. Cześć!

Za swój egzemplarz dziękuję wydawnictwu "Zysk i s-ka". 

Uwaga! Konkurs! Do wygrania egzemplarze powyższej książki, szczegóły pod tym linkiem.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komiks #4 Green Arrow - Życie i śmierć Olivera Queena

Data wydania: 20 wrzesień 2017 Scenariusz: Juan Ferreyra, Otto Schmidt, Benjamin Percy Tłumaczenie: Marek Starosta Wydawnictwo: Egmont  ...