poniedziałek, 18 czerwca 2018

"Dom z papieru" - plan, którego nie powstydziłby się Michael Scofield

Źródło: google/grafika
Hiszpański serial, liczący sobie 22 odcinki w 2 sezonach, wyprodukowany przez Netflixa, to coś bardzo odświeżającego w panującej modzie na superbohaterów. Geniusz scenariusza może konkurować z pierwszym sezonem "Skazanego na śmierć". Fabuła na podstawie samego opisu brzmi banalnie, więc nie miałem specjalnej ochoty na ten serial pomimo pozytywnych opinii, na szczęście moja narzeczona ma lepszego nosa.

Ośmioro złodziei w maskach Salvadora Dali, terroryzuje hiszpańską mennicę, barykadując się w środku wraz z zakładnikami. Podczas gdy drukują oni miliony euro na godzinę, autor całego planu z zewnątrz manipuluje policją, kupując reszcie cenny czas. Jeżeli chodzi o bohaterów, to poznajemy Tokio, teoretycznie główną bohaterkę, ponieważ pełni także rolę narratora, jednak jest to chyba najbardziej denerwująca i najmniej pozytywna postać. Dalej mamy Rio, zakochanego w niej młodego hakera. Ojciec, Moskwa, znający się na kopaniu tuneli oraz jego syn, Denver, który będzie miał za zadanie opiekę nad zakładnikami. Genialna fałszerka pieniędzy, Nairobi. Dwóch potężnych Bułgarów, stanowiących trzon brutalnej siły w grupie: Oslo i Helsinki. Oraz przywódca grupy znajdującej się w mennicy, Berlin. Zdecydowanie najbardziej zapadająca w pamięć postać, jego charyzma i bezwzględność zostały odegrane po mistrzowsku, za co ukłony należą się panu Pedro Alonso. Nad całym tym tyglem osobowości czuwa Profesor, mózg operacji, który w niebezpiecznym tańcu mierzy się z inspektor Raquel, która okazuje się być sprytniejsza niż się wydaje.Źródło: google/grafika
 Serial pokazuje nam, że nawet najlepszy i najbardziej przemyślany plan może przegrać z tym, co zawsze jest najbardziej wadliwe - czynnikiem ludzkim. Romantyczne relacje, których Profesor tak starał się uniknąć w końcu dopadną także jego, co zdecydowanie skomplikuje całą sprawę. Czy złodziejom uda się uciec z wielką ilością pieniędzy? Czy wszystkim uda się opuścić mennicę?  Obejrzyjcie serial, bo zdecydowanie warto, najlepiej z hiszpańskim lektorem, chyba że chcecie doskonalić swój angielski, bo wersji polskiej (na szczęście) nie ma, jedynie wersja z napisami. 

Polecam oba sezony, i chociaż pojawiają się słuchy o sezonie trzecim, to jednak te już powstałe tworzę spójną całość i zamykają temat napadu na mennicę, zatem serial mógłby się na tym etapie zakończyć. Dla mnie mocne 8/10, zdecydowanie polecam. Cześć!
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komiks #4 Green Arrow - Życie i śmierć Olivera Queena

Data wydania: 20 wrzesień 2017 Scenariusz: Juan Ferreyra, Otto Schmidt, Benjamin Percy Tłumaczenie: Marek Starosta Wydawnictwo: Egmont  ...